تاریخچه ای از چاپار و شرکت پست

چاپار در گذشته یکی از ابزارهای انتقال نامه ها و کالاها بوده است  و چاپارخانه هایی برای پرورش و نگهداری این اسب ها ساخته می شد.

بشر با بهره گیری از این سبک قدیم و پیشرفت علم و تکنولوژی اداره پست مرکزی را در هر کشور ایجاد کردند و سپس به سطح استان ها و شهرستان های گسترش یافت که مشتریان جهت استفاده از خدمات شرکت پست باید به صورت حضوری به دفاتر پستی مراجعه کنند اما رفته رفته با فراگیری تکنولوژی اینترنت خدمات پستی اینترنتی به کمک این دفاتر و مشتریان آمادند که به شدت در صرفه جویی وقت و هزینه مشتریان مؤثر است.

چاپار پست

چاپار

چاپار چیست؟

چاپار کلمه ای است که اساسا ریشه آن از زبان ترکی گرفته شده و معنی لغوی آن به معنای دویدن، چهار نعل رفتن اسب، شتاب چاپار کردن و دوانیدن است و در اصطلاح به معنای پیک، قاصدک و نامه بر می باشد. در واقع به کسی که وظیفه بردن نامه ها را بر عهده داشت و در چاپارخانه ها سکونت داشت چاپار نامیده می شد. در فرهنگ لغت دهخدا نیز معنای قاصد، نامه بر، پست و پیک برای آن قید شده است. به طور خلاصه می توان گفت به اسب سواری که در چاپارخانه ها حضور داشت و آماده بردن نامه بود چاپار گفته می شود.

تاریخچه چاپار و پست در ایران :

ایرانیان باستان از اسب و سواره های تازه نفس (چاپار) برای جابه جایی نامه های دولتی  خود با سرعت خیلی زیاد به نقاط مختلف استفاده می کردند.

در دوره اول با گذشت زمان برای رفاه حال چاپار و اسب ها ساختمان های بین راهی به نام چاپارخانه ایجاد شد که با هدف استراحت چاپارهای دولتی و تعویض اسب های خسته با اسب های تازه نفس تشکیل شد که این سازمان دهی به خدمات پستی در زمان هخامنشیان اشاره دارد.

چاپار نامه ها و دستورهای دولتی را به دیگر ایالات و برعکس از طرف فرستنده ها به دست گیرنده ها می رساندند. برقراری این ساختمان ها در زمان داریوش اول پادشاه قدرت مند هخامنشی ایجاد و پیشرفت کرد و جاده های زیادی نوسازی شدند که این چاپارخانه ها در محل های مناسب تری قرار بگیرند.

شرکت چاپار

چاپار در دوره ساسانیان

در دواران ساسانیان این چاپارخانه ها سازمان یافته تر شدند که مأموران آن ها را دیوان بارث می نامیدند، در این زمان تشکیلات تنها کار پست امور دیوانی را انجام می دادند و مردم عادی حق استفاده از آن را نداشتند.

از جمله چاپارخانه های قدیمی به جا مانده در ایران می توان به چاپارخانه میبد در مسیر کرمان-ری اشاره کرد.

تقلید انگلیسی ها از چاپارهای ایرانی

بعدها انگلیسی ها با تقلید از چارپارهای ایرانی سیستم پستی خود را با روش اطلاع رسانی ایجاد کردند. آمریکایی ها نیز از سبک چاپار ایرانی بهره گرفتند و با استفاده از اسب های نژاد یونی، سیستم پستی خود را در سال 1860 میلادی به نام یونی اکسپرس برقرار نمودند.

در دوره دوم تحولات زیادی در شیوه پست ایجاد شد و در زمان ناصرالدین شاه قاجار دستور تأسیس وزارت پست را صادر نمود و از اولین های تشکیل این وزارتخانه در جهان شد و در سال 1288 پست نوین برقرار شد.

در دوره سوم تا به امروز با پیروزی انقلاب اسلامی، روش های جدیدی در پست ایران پیاده شد و بالا بردن کیفیت و ارتقا خدمات در قالب یک شرکت مستقل در سال 1367 مهمترین اتفاق در این دوره بود.

پست امروزه چگونه است ؟

به تدریج ساختار سنتی پست از جمله چاپار از میان برداشته شد و سرویس های نوینی از جمله پست پیشتاز، پست مستقیم، تحویل هوشمند مرسوله به دست گیرنده، پیک ویژه و دهها خدمت دیگر از طرف شرکت پست به مشتریان ارائه شد.

پیگیری مرسولات چاپار

 

معایب پست با چاپار چه بود؟

 • طولانی بودن زمان رسیدن مرسوله به دست گیرنده
 • نبود مدرک معتبر جهت پیگیری مرسوله به مقصد نرسیده
 • گاهی اوقات به دلیل شرایط آب و هوایی نامساعد احتمال نرسیدن مرسوله به مقصد وجود داشت.
 • پیدا کردن افراد مطمئن جهت انجام این کار گاهی با مشکل مواجه بود.

 

خدمات چاپارکس؟

چاپارکس جهت خدمات پستی بین المللی راه اندازی شده است و یک پست سریع جهت ارسال مدارک و کالا بین کانادا و ایران و سایر کشورهای دیگر است. خدمات آن را تیتروار بیان می کنیم.

 • سریع ترین پست در داخل کانادا با قابلیت پیگیری مرسوله و شماره ترکینگ اختصاصی
 • انجام تمامی امور کنسولی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • تعویض فوری گذرنامه
 • تعویض شناسنامه
 • وکالت نامه های کاری و اداری بدون نیاز با اسکایپ و هزینه های اضافی
 • ثبت ازدواج و طلاق در ایران

محاسبه هزینه چاپار:

به طور کلی هزینه های پست طبق قوانین خاصی تصویب می شود اما عوامل مؤثر بر آن مسافت راه، وزن مرسوله، نوع پست انتخابی می توان بیان کرد.

خدمات دانا حمل:

دانا حمل یکی از بر ترین شرکت های پستی و ارایه دهنده سرویس درب به درب واقعی است، و آماده ارائه سرویس ها و خدمات خود به فروشگاه های آنلاین و دیگر مشتریان عزیز می باشد.

از جمله خدمات این شرکت می توان به سرویس پرداخت در محل، سرویس پست درب به درب، خدمات بسته بندی جهت حفظ سلامت شکلی و محتوایی مرسوله، انبارداری مناسب جهت آماده سازی سفارشات مشتریان و … است که با مراجعه به سایت https://www.danahaml.com می توان تمامی خدمات را مشاهده نمود و از مشاوره کارشناسان این شرکت بهره مند شد.

یکی از مزیت های مهم این شرکت استعلام گرفتن هزینه پست است و مشتریان می توانند هزینه سرویس مورد نظر خود را برای کارشناسان شرکت ارسال نمایند تا کارشناسان با بررسی آنها هزینه را به شما اعلام خواهند نمایند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان

افتخار میکنیم میزبان بهترین ها هستیم