پست سفارشی؛ معرفی کامل و تفاوت آن با پست پیشتاز

پست سفارشی یکی از انواع مختلف ارسال مرسولات متنوع به صورت درون کشوری و یا حتی ارسال به خارج از کشور می باشد. در این مقاله با این روش پستی و خدمات آن و نیز اختلاف قیمت پست سفارشی با دیگر روش های پستی آشنا خواهید شد.

 

معرفی پست سفارشی

زمانی که می خواهید یک بسته را به واسطه پست برای دیگری ارسال نمایید، روش های متنوع پست را باید بشناسید تا متناسب با نیاز و ضرورت تسریع مرسوله، بهترین روش ممکن را برگزینید. در این راستا پاسخ این پرسش که سرویس پست سفارشی چیست؟ می تواند به شما کمک شایانی نماید.

در صورتی که برای ارسال مرسوله ای پست سفارشی را انتخاب کنید، روال کار به شرح زیر می باشد:

  • دریافت مرسوله از مشتریان

  • ارائه رسید به متقاضیان

  • جابجایی مرسوله در مدت زمانی حدود یک هفته

در مقایسه این روش پستی با پست پیشتاز، می توان گفت که در این شیوه امکان ارسال 15 گرم وزن بیشتر مرسوله فراهم بوده و از لحاظ هزینه نیز نصف می باشد.

 

هزینه پست سفارشی چگونه محاسبه می شود؟

هزینه پست سفارشی را با وزن کردن مرسوله مورد نظر و بر حسب کیلوگرم محاسبه می کنند. اما با توجه به اینکه بازه زمانی تحویل مرسوله در پست سفارشی نسبت به پیشتاز بیشتر است، در نتیجه قیمت پیشتاز نیز بیشتر می باشد. در برخی موارد نیز ممکن است مسافت مورد نظر جهت ارسال یک مرسوله، در تعیین هزینه پست آن موثر باشد. علاوه بر تمامی موارد مذکور، در صورتی که بسته مورد نظر آسیب پذیر بوده و نیاز به بسته بندی خاصی داشته باشد، ممکن است هزینه بیشتری برای بسته بندی و ارسال از شما اخذ شود.

 

چگونه می توان پست سفارشی را رهگیری کرد؟

پیگیری بسته پستی ارسال شده باعث می شود تا مشتری بتواند اطلاعاتی اعم از تاریخ تحویل مرسوله به اداره پست، زمان احتمالی تحویل آن به گیرنده، و از همه مهم تر موقعیت مکانی مرسوله را دریافت نمایید. اداره پست معمولا برای پیگیری یک سفارش روش های متنوعی را ارائه می دهد. برخی از این روش ها به کمک سایت های اینترنتی می باشد و برخی دیگر از جابجایی های پستی ممکن است توسط پیامک نیز امکان پذیر باشد. در ادامه به بررسی روش های مذکور می پردازیم.

 

رهگیری پست سفارشی توسط شماره بارکد

پس از تحویل بسته پستی به اداره پست، یک رسید حاوی یک کد رهگیری تحت عنوان شماره بارکد که معمولا 20 رقم دارد، به شما ارائه می کنند. این شیوه رهگیری معمولا برای پست پیشتاز بیشتر استفاده می شود. برای رهگیری مرسوله با این کد، باید به سایت مربوط به اداره پست مراجعه کرده و در کادر مربوطه کد را وارد کنید تا وضعیت و مشخصات مرسوله خود را مشاهده نمایید.

روش دیگر توسط پیامک است که در این روش باید همان کد پیشین را با فرمت خاصی در قالب یک پیامک نوشته و برای شماره مربوطه ارسال کنید و در پاسخ شرایط بسته ارسالی شما ارائه می شود.

در صورتی که بسته پستی حاوی مدارک شناسایی یا برخی کارت های دیگر مانند گواهینامه یا کارت سوخت باشد، باید به سایت مربوط به ناجا و سامانه های تعریف شده در این زمینه مراجعه نمایید.

سفارشی

اختلافات پست سفارشی با پست پیشتاز چیست؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، برای پست یک مرسوله روش های متنوع پستی وجود دارد. در این بخش اختلافات عمده و مهم پست پیشتاز و سفارشی را بررسی می کنیم. این اختلافات شامل مدت زمان مورد نیاز برای تحویل مرسوله، بیشترین وزن ممکن و مورد قبول، هزینه های ارسال و بیمه مورد نظر برای هر کدام می شود.

  • مدت زمان مورد نیاز برای تحویل مرسوله: مدت زمان تحویل مرسولات در پست سفارشی کمی طولانی تر از پست پیشتاز است.
  • بیشترین وزن ممکن و مورد قبول برای ارسال مرسولات پستی: بیشترین وزن ممکن که قابل ارسال با پست سفارشی می باشد، حدود 40 کیلوگرم است، اما این وزن در پیشتاز نزدیک به 25 کیلوگرم می رسد.
  • هزینه های ارسال: هزینه های ارسال در روش سفارشی، نصف هزینه های مربوط به پست پیشتاز است.
  • بیمه در خدمات پست سفارشی و پیشتاز: پست سفارشی عاری از هرگونه بیمه بوده در حالی که پست پیشتاز یک بیمه عمومی دارد.

 

معرفی شرکت پستی دانا حمل

دانا حمل استارت فعالیت های خود را در سال 95 هجری شمسی زده و در واقع برای انجام امور خود یک گروه از افراد متخصص با سابقه در زمینه نقل و انتقالات در سطح کشور تشکیل داده است. در کنار گروه مذکور، یک تیم متخصص نیز در زمینه نرم افزار شروع به فعالیت کردند. به طور کلی هدف از تشکیل این گروه کاری، انجام انواع فعالیت های حمل و نقل در قالب و بستر فناوری اطلاعات و تکنولوژی های روز بود.

دانا حمل، ارائه خدمات با کیفیت، قیمت مناسب، تحویل به موقع، بیمه مرسولات و… را به مهم ترین وظایف خود دانسته و همواره در تلاش است که تمامی نقل و انتقالات را بر پایه این موارد انجام دهد.

 

آشنایی با خدمات ارائه شده توسط دانا حمل

شرکت مذکور ارائه کننده خدماتی مانند پست درب به درب، پرداخت در محل، خدمات مرتبط با بسته بندی و انبارداری و… می باشد.

  • پست درب به درب به معنی تحویل بسته پستی از درب منزل ارسال کننده و تحویل آن به منزل دریافت کننده، که بدین ترتیب واسطه های دیگر حذف شده و هزینه ارسال مناسب تر می شود.
  • ارسال کنندگان بسته های پستی می توانند پس از تحویل مرسوله مورد نظر به مامور مربوطه، اقدام به پرداخت هزینه های مربوط به بسته بندی و ارسال نمایند.
  • بسته بندی و انبارداری تمامی بسته های پستی درصورت نیاز در دانا حمل، با دقت و توجه خاصی صورت می گیرد. لذا می توان نسبت به سالم رسیدن بسته های پستی خود اطمینان کافی را داشت.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان

افتخار میکنیم میزبان بهترین ها هستیم